Формирането на допълнителни компетенции у масовия учител за работа с деца със СОП е основен приоритет на дейностите, имащи отношение към професионалната квалификацията и развитие на всеки учител.
В последните години се обръща особено голямо внимание на т.нар. приобщаващо образование, при което децата с увреждане се обучават в една променена училищна среда заедно с връстниците си, без увреждане. Във връзка с това възниква необходимостта от допълнителна професионална квалификация на общообразователния учител с цел формиране на допълнителни умения и компетенции, които ще осигурят високо качество на обучение на всички деца в масовата училищна среда. В светлината на съвременните педагогически реалности подготовката на масовия учител е изключително важна, защото освен че трябва да преподава на деца, без увреждане той трябва да отговори и на потребностите на децата с увреждания, които се обучават в масовия клас. Учителската правоспособност в случая е задължителна, но това не е единственото условие за успешното преподаване. Той трябва да владее на необходимото академично равнище дисциплината, която преподава, да използва различни образователни стратегии, да бъде иновативен и най- вече мотивиран за работа.
Когато в класа обаче присъства и дете със СОП учителят се натоварва и с други отговорности най-важната от които е толерантността към децата със СОП. Успоредно с това учителят трябва да се запознае с нарушението и съответно с трудностите, с които се сблъсква детето със СОП в процеса на обучението. Това е възможно само и единствено ако у него се формират необходимите познания за особеностите в познавателната дейност и възможностите за обучение на децата със СОП, специфичните форми на преподаване и изисквания към него и към масовата среда, както и умения за работа.
Програмата е насочена към:
Целта на обучението е да се подготвят специалистите от масовото училище (предучилищна, начална, средна и горна училищна възраст) за работа с деца със СОП и да се формират някои професионални компетенции, необходими за общата и допълнителна подкрепа на децата с увреждания.
Подцели на програмата:
Лектор: Катерина Караджова e доктор по педагогика и професор по специална педагогика. Доказан експерт в областта на приобщаващото образование. Автор е на множество публикации в сферата на приобщаващото образование, както и на учебни програми за дистанционно обучение на магистри чрез Мудъл-платформа. Участник в изследователски проекти за диагностика, методически насоки в работата с деца и интелектуални затруднения.
Нина Василева - магистър по социална психология и клиничен психолог с придобита специалност в Медицински университет - Варна. Сертифициран психотерапет с над десет годишен опит в областта на детската психология и ранното детско развитие. Обучител и специалист в областта на приобщаващото образование и оказването на методическа подкрепа на педагогически специалисти в училища и детски градини.
Курсът е утвърден със заповед № РД09-223/02.02.2018г. на министъра на образованието и науката.
Брой кредити: 1
Удостоверение: НИОПП е вписан в регистъра на МОН за квалификация на педагогически специалисти и издава удостоверения с образователни кредити.
Цена: Размерът се определя съобразно броя на участниците, местонахождението. Предвиждат се отстъпки за цялостни екипи на детски градини и училища. Възможност за организиране на обучението на работното място или изнесено.
За повече информация: 0877 183 624 или на nioppbg@gmail.com